Pani Zofia Muter świętowała swe 102 urodziny

W dniu 20 marca 2024 roku z wielką radością obchodziliśmy 102 urodziny NAJSTARSZEJ mieszkanki naszej Gminy-Pani Zofii Muter z Czarków.

Dostojna Jubilatka urodziła się 20.03.1922r. w Czarkowach, jako piąte dziecko Jan Grędy i Katarzyny Bugajskiej. Miała pięciu braci: Jana, który wyjechał do Kanady i tam już pozostał, Józefa, który był lekarzem, Władysława, który jako kawaler zginął podczas II wojny światowej, Tadeusza, który został rolnikiem oraz najmłodszego Stanisława, który również był lekarzem.

Pani Zofia uczęszczała do szkoły podstawowej w Czarkowach, natomiast ostatnie dwie klasy ukończyła w szkole w Senisławicach. Z czasów szkolnych doskonale pamięta wiersz o Tadeuszu Kościuszce, który obecnie również deklamuje członkom rodziny.

Starszy brat lekarz nauczył ją dawać zastrzyki i opatrywać rany, z jej opowieści wynika, że nawet „przetaczała krew” w bardziej skomplikowanych przypadkach w czasie trwania działań wojennych. Można stwierdzić, że była pielęgniarką z powołania i pomagała ludziom z całej okolicy. Należała do Armii Krajowej, przysłużyła się również jako sanitariuszka. Po wojnie jeszcze przez ok. 45 lat okoliczni lekarze kierowali do Pani Zofii swych pacjentów, którym wypisywali zastrzyki wszelkiego rodzaju: dożylnie, domięsniowo.

4 września 1949 roku zawarła ślub kościelny w Starym Korczynie a 8 stycznia 1952 roku zawarła cywilny związek małżeński w Krzczonowie, z mężem Marianem pracowali w gospodarstwie rolnym, przeżyli wspólnie 63 lata.

Pani Zofia mieszka w Czarkowach wraz z jedynym synem Władysławem i jego rodziną, którzy otacza ją miłością i opieką. Pani Zofia doczekała również dwóch wnuczek i jednej prawnuczki. Syn Pani Zofi pracował w tutejszym Urzędzie.

Pani Zofia jest bardzo religijną osobą, zna na pamięć wszystkie modlitwy i różaniec, czyta również bez okularów i potrafi jeszcze nawlec igłę.

Czytaj także:

Gmina Nowy Korczyn walczy

Gmina Nowy Korczyn dołączyła do akcji „Rowerowa Stolica Polski”. To ogólnopolskie przedsięwzięcie, w którym udział może wziąć każdy, bez względu...

Skip to content