Dobiega końca remont 215- metrowego odcinka drogi wewnętrznej w Nowym Korczynie. Inwestycja ta o wartości 135 535 zł realizowana jest w ramach...
Dnia 14 czerwca 2023 roku uczniowie klas IV-VIII Szkoły Podstawowej w Brzostkowie wzięli udział w niezwykle interesującej wycieczce do Muzeum Archeologicznego w Wiślicy.
Podczas wizyty uczniowie zapoznali się z bogatą historią i kulturą regionu. Zwiedzili pawilon archeologiczny w podziemiach bazyliki mniejszej. Zobaczyli wystawę, na którą składają się najważniejsze zabytki Wiślicy oraz interaktywne widowisko prezentujące relikty najstarszej romańskiej architektury na tle najdawniejszych dziejów Wiślicy. Następnie młodzież uczestniczyła w ciekawych zajęciach warsztatowych. Uczniowie obejrzeli prezentację na temat historii pisma oraz średniowiecznych ksiąg. Dowiedzieli się o fascynujących aspektach związanych z powstawaniem i ewolucją pisma na przestrzeni wieków, a także zobaczyli wiekową księgę, która wzbudziła ogromne zainteresowanie. Na koniec pani przewodnik zaprosiła młodzież do udziału w quizie z dziejów piśmiennictwa. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w tej zabawie i był to doskonały sposób na utrwalenie poznanych informacji.
Po części edukacyjnej przyszedł czas na działania praktyczne. Uczniowie brali udział w zajęciach pisania kaligraficznego. Mieli okazję spróbować swoich sił, pisząc po śladzie piórem gęsim, a następnie samodzielnie odwzorowywać litery na papierze. Było to nie tylko pouczające doświadczenie, ale także relaksujące. Dodatkowo dzieci mogły ozdobić swoje prace, tworząc piękne inicjały. Na zakończenie warsztatów uczniowie otrzymali zasłużone dyplomy.
Po wizycie w muzeum grupa udała się do Nowego Korczyna. Na początku wszyscy delektowali się pysznymi lodami, a następnie udali się do klasztoru św. Stanisława, który jest Diecezjalnym Sanktuarium Świętej Kingi. Historię kościoła opowiedziała pani Ligia Płonka, przewodniczka po Nowym Korczynie. Do młodzieży przemówił również proboszcz parafii, ks. Paweł Majewski.
Kolejnym punktem zwiedzania był zabytkowy rynek oraz Dom Jana Długosza. Na koniec uczniowie wraz z opiekunami udali się do ruin synagogi nad rzeką Nidą.
Zadowoleni i pełni wrażeń wycieczkowicze powrócili do swoich domów.