Turyści z Izraela odwiedzili Nowy Korczyn

Systematycznie do naszego miasteczka przybywają turyści z Izraela. Poznają kraj swoich przodków, którzy od połowy XVI w. osiedlili się w Nowym Korczynie i okolicach. Mieszkali tu do listopada 1942 r. gdzie wśród wszystkich mieszkańców było około 75 %pochodzenia żydowskiego. Według danych starostwa w 1933 r. środowisko semickie liczyło 2463 osób, a w 1937 r. 2530.

Wykonany w tym roku spis majątku gminy wykazał, że jej własnością była synagoga, dwie szkoły, przytułek, łaźnia i cmentarz.

Podczas II wojny światowej wiosną 1941 r. Niemcy utworzyli w mieście otwarte getto, w którym zgromadzili ponad 4 tys. Żydów.

Z Holokaustu ocalało około 25 osób. Dziewięcioro z nich uratowali mieszkańcy Nowego Korczyna : Stefania i Józef Macugowscy, siedmioro przechowywała rodzina Rozalia i Józef Leśniakowie z Podrajów, troje rodzina Marii i Władysława Piwowarczyków z Łęki, pięcioro Wiktoria i Jan Ciurlikowie ze Starego Korczyna, jedną osobę Eugenia i Władysław Stachurscy z Nowego Korczyna.

W pomoc ludności żydowskiej zaangażowanych było wiele innych osób, a niektórzy ponieśli śmierć.

Obecnie z dawnego pobytu ludności żydowskiej na naszym terenie pozostały tylko zabezpieczone przed zawaleniem ruiny synagogi i pamięć potomków, którzy w swojej wędrówce i modlitwie do przeszłości swoich dziadków, nigdy nie pomijają Nowego Korczyna, miejsca tak znaczącego w historii ludności semickiej.

Najliczniejszą grupą odwiedzających Nowy Korczyn, a szczególnie synagogę, jest młodzież, która gorliwie modli się za ofiary i swój naród.

Czytaj także:

Informacja- godziny przyjęć w

Samorządowy Zakład Opieki Zdrowotnej informuje o godzinach przyjęć w poradni ginekologicznej:  lek. Marian RymaszewskiCzwartek 8:00-12:00(czwartek -według harmonogramu) lek. Janusz WrótniakŚroda 12:00-19:00(środa według...

SKORZYSTAJ Z POMOCY GMIN

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i GospodarkiWodnej w Kielcach przestrzega przed oszustami. W związku z realizacją Programu „Czyste Powietrze” pojawia się coraz...

Program Dobry Start –

Program „Dobry Start” to inwestycja w edukację polskich dzieci. To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny....

Bon energetyczny 2024 -

Szanowni Państwo, Burmistrz Miasta i Gminy Nowy Korczyn informuje, że od dnia 01.08.2024 r.  będzie można składać wnioski o bon energetyczny w Miejsko Gminnym Ośrodku...

Skip to content