Sobótki 2023 w Nowym Korczynie

Tradycje sobótkowe miały już swój początek w obrzędach słowiańskich. Było to święto wody i ognia, słońca i księżyca, urodzaju i płodności a związane z nim zwyczaje i obrzędy miały zapewnić zdrowie i dobrobyt. Odbywające się rokrocznie w Nowym Korczynie Sobótki również integrują wokół tradycji i obrzędów. Nie inaczej było w niedzielne popołudnie 2.07.2023r. gdzie przybyli mieszkańcy i goście zgromadzili się przy Molo nad rzeką Nidą w Nowym Korczynie aby wspólnie bawić się i świętować. Występy wokalne rozpoczął zespół folklorystyczny „ Wianeczek” którego skład stanowią dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowym Korczynie. Najmłodsi artyści przygotowani przez pedagogów Bogusławę Woźniak i Annę Górak w swoich krakowskich strojach jak zawsze dali wspaniały pokaz kultury ludowej w tańcu i przyśpiewkach. Na sobótkowej scenie w odsłonie wokalnej mogliśmy również podziwiać Oliwię Darłak, Klub „Senior + ‘’ z Nowego Korczyna oraz Stowarzyszenie „KGW Korczynianie nad Nidą” z Nowego Korczyna. Debiuty tych dwóch zespołów śpiewaczych przygotowanych pod opieką wokalistki zespołu Axer Dance Andżeliki Wojcieszak okazały się być pełne radosnej energii i profesjonalizmu.

Jak co roku goście mogli obejrzeć wspaniałe widowisko „Noc Kupały” w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowym Korczynie. Występ do tekstu i muzyki opracowanej przez Zdzisława Skoczylasa przy współpracy choreograficznej Radosława Kornasia i Jolanty Kulik jak zwykle zachwycił przybyłych gości. Ta niecodzienna inscenizacja, którą można zobaczyć tylko podczas Sobótek w Nowym Korczynie, nawiązująca do tradycji i obrzędów związanych z dniem przesilenia letniego, przedstawia dawne czasy magii, baśni i gusła. Młodzież została przygotowana przez pedagogów Jolantę i Pawła Kulików a obrzęd, piękne stroje i muzyka jak zawsze zachwyciły przybyłych gości.

W organizację wydarzenia czynnie zaangażowani byli również członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej w Nowym Korczynie , którzy przeprowadzili Konkurs Wianków Świętojańskich oraz Konkurs Wiedzy o Tradycjach Sobótkowych.

Dzięki pomocy Anny Stoksik-Markuszewskiej podczas imprezy odbywał się plener malarski, podczas którego młodzi artyści przenosili na płótno piękne nowokorczyńskie krajobrazy. Najmłodsi mieli nie lada zajęcie podczas warsztatów plastyczno-technicznych, które przygotowały i prowadziły panie z Klubu Senior +, a wszyscy obecni mogli podziwiać plenerowe wystawy rodzimych artystów : malarstwo Jana Wielgusa z Nowego Korczyna, hafty Anity Szwed z Brzostkowa i wystawę fotograficzną techniką cyjanotypii ”Bies Świętokrzyski” Magdaleny Graczyk.

Po części artystycznej sobótkowi goście rozpoczęli biesiadowanie z kiełbaskami przy ognisku. Uroku całości nadawał wspólny śpiew z gitarowym występem Wiktorii Nowosielskiej.

Wszyscy z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Nowy Korczyn Pawła Zagai otrzymali pamiątkowe dyplomy i podziękowania oraz sobótkowe upominki.

Do późnych godzin nocnych wszystkich sobótkowiczów bawił na zabawie tanecznej zespół Axer Dance.

Składamy serdeczne podziękowania Władzom Samorządowym Miasta i Gminy w Nowym Korczynie za organizację i finansowe wsparcie tego pięknego wydarzenia kulturalnego, które po raz kolejny zintegrowało tak wiele osób wokół tradycji i sobótkowej obrzędowości.

Podziękowania ślemy również do Starostwa Powiatowego w Busku Zdroju – fundatora nagród w konkursach dla dzieci.

Dziękujemy za patronat medialny dla wydarzenia: Radio Kielce, Tygodnik Ponidzia, Portal Regionalny Busco.com oraz TV Ponidzie.

Wszystkim przybyłym za cudowną atmosferę wydarzenia i integrację wokół kultury.

Czytaj także:

Zaproszenie na Kingonalia w

Szanowni mieszkańcy,serdecznie zapraszamy 21 lipca 2024r. na KINGONALIA do Nowego Korczyna. Czekać na Was będzie szereg atrakcji:-koncerty -zabawa taneczna -atrakcje dla dzieci -loty...

Informacja- godziny przyjęć w

Samorządowy Zakład Opieki Zdrowotnej informuje o godzinach przyjęć w poradni ginekologicznej:  lek. Marian RymaszewskiCzwartek 8:00-12:00(czwartek -według harmonogramu) lek. Janusz WrótniakŚroda 12:00-19:00(środa według...

SKORZYSTAJ Z POMOCY GMIN

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i GospodarkiWodnej w Kielcach przestrzega przed oszustami. W związku z realizacją Programu „Czyste Powietrze” pojawia się coraz...

Skip to content