Odwiedziny turystów z Nowego Sącza

W dzień imienin św. Kingi – księżnej krakowsko – sandomierskiej – żony księcia Bolesława Wstydliwego ( w poniedziałek 24 lipca 2023 r. ) przybyła do Nowego Korczyna grupa turystów z Nowego Sącza. Członkowie Stowarzyszenia ,, Przyjaciele Serca i Życia ‘’ pod przewodnictwem pani Magdaleny Stępniowskiej zwiedzili zabytkową synagogę nad rzeką Nidą, rynek i ,, Dom Długosza ‘’. Wysłuchali opowieści przewodniczki z Punktu Informacji Turystycznej w Nowym Korczynie – Ligii Płonki – o życiu i ratowaniu ludności żydowskiej przez mieszkańców Nowego Korczyna i okolicy, bytności królów polskich na zamku, świetności Nowego Miasta Korczyna oraz jego schyłku, a także początkach nauki Jana Długosza w nowokorczyńskiej szkole z uwzględnieniem jego zasług jako kronikarza okolic i Polski.

Na zakończenie udali się do sanktuarium św. Kingi, ustanowionego dekretem biskupa ordynariusza Diecezji Kieleckiej Ks. Jana Piotrowskiego w 2015 r.

Wysłuchali opowieści o życiu św. Kingi w Nowym Korczynie, jej zasługach dla miejscowej ludności – patronki samorządowców, Parafii p. w. św. Trójcy w Nowym Korczynie oraz z inicjatywy Rady Miasta – Patronki Nowego Korczyna.

Sanktuarium ustanowione zostało w kościele p. w. św. Stanisława, fundowanym w 1257 r. przez św. Kingę i Bolesława Wstydliwego.

Kustosz sanktuarium ks. Paweł Majewski, proboszcz parafii, udzielił odpustu zupełnego dla przybyłych, chętnych gości. Wspomniał, że św. Kinga jest również patronka Starego Sącza, Tarnowa, Bochni. W dniu 24 lipca 2023 r. ustanowiona została patronką Krościenka, ponieważ w Pieninach szukała schronienia przed najazdem Tatarów.

Przybyli z uznaniem patrzyli na nasze miasteczko, podziwiali kwiaty w rynku i zachwycali się nadnidziańskim krajobrazem. Zdecydowanie będą tu wracać, aby dalej zgłębiać historię Nowego Korczyna.

Czytaj także:

Zaproszenie na Kingonalia w

Szanowni mieszkańcy,serdecznie zapraszamy 21 lipca 2024r. na KINGONALIA do Nowego Korczyna. Czekać na Was będzie szereg atrakcji:-koncerty -zabawa taneczna -atrakcje dla dzieci -loty...

Informacja- godziny przyjęć w

Samorządowy Zakład Opieki Zdrowotnej informuje o godzinach przyjęć w poradni ginekologicznej:  lek. Marian RymaszewskiCzwartek 8:00-12:00(czwartek -według harmonogramu) lek. Janusz WrótniakŚroda 12:00-19:00(środa według...

SKORZYSTAJ Z POMOCY GMIN

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i GospodarkiWodnej w Kielcach przestrzega przed oszustami. W związku z realizacją Programu „Czyste Powietrze” pojawia się coraz...

Skip to content