Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku, w imieniu własnym, Rady Miejskiej oraz pracowników Urzędu Miasta i...
W niedzielę 20 sierpnia 2023 r. odbyły się tradycyjnie Dożynki Gminne w Nowym Korczynie.
Uroczystość z okazji zakończenia zbiorów zbóż, rozpoczęła się mszą św. odprawioną w kościele parafialnym p.w. Św. Trójcy w Nowym Korczynie. W czasie eucharystii rolnicy z miejscowości gminy dziękowali za tegoroczne zbiory oraz za chleb wypieczony z zebranego zboża. Poświęcone zostały wieńce dożynkowe.
Po uroczystości religijnej nastąpił przemarsz korowodu wieńców dożynkowych w asyście Orkiestry im. Jana III Sobieskiego, starostów dożynek, zaproszonych gości na plac festynowy, gdzie przygotowane były liczne atrakcje w postaci wesołego miasteczka, dmuchańców oraz innych niespodzianek dla dzieci.
Tegoroczne święto plonów zorganizowane zostało przez Burmistrza Miasta i Gminy oraz Radę Miejską w Nowym Korczynie. W przygotowaniu festynu wzięła udział Biblioteka Centrum Kultury w Nowym Korczynie, Koła Gospodyń Wiejskich oraz stowarzyszenia z terenu miejscowej gminy, Ochotnicza Straż Pożarna z Nowego Korczyna. Licznie przybyli radni, sołtysi, rolnicy, turyści, goście, amatorzy dobrej zabawy.
Ze sceny przywitała wszystkich dyrektor Biblioteki Centrum Kultury – pani Mariola Lotko, która poprowadziła ten żniwny festiwal, a uroczystość oficjalnie rozpoczął burmistrz Paweł Zagaja. Na scenie pojawili się starostowie dożynek: Agnieszka Brzezińska i Łukasz Jarzyna.
Pani Agnieszka Brzezińska mieszka w Sępichowie,wraz z mężem Pawłem prowadzi 100-hektarowe gospodarstwo rolne o produkcji roślinno-zwierzęcej specjalizujące się w produkcji mleka. Gospodarstwo wyposażone jest w nowoczesny sprzęt do produkcji rolnej. Prace domowe i gospodarskie Pani Agnieszka łączy z działalnością w Kole Gospodyń Wiejskich w Sępichowie, w którym pełni funkcję przewodniczącej. Uwielbia kwiaty, w wolnym czasie zajmuje się ogrodem
Pan Łukasz Jarzyna z wykształcenia i z zamiłowania rolnik, mieszka w Strożyskach, wspólnie z żoną Katarzyną prowadzą 100-hektarowe gospodarstwo rolne nastawione głównie na produkcję mleka. W gospodarstwie znajduje się ok 150 sztuk bydła. Główne uprawy to kukurydza, zboża oraz użytki zielone stanowiące bazę paszową dla zwierząt. Gospodarstwo wyposażone jest w nowoczesny sprzęt. Wolny czas Pan Łukasz spędza z rodziną i przyjaciółmi.
Starostowie na ręce gospodarza gminy przekazali tradycyjny bochen, wypieczony z tegorocznych plonów, z prośbą, aby dzielił sprawiedliwie, tak żeby nikomu chleba nie zabrakło. Zwyczajowo poczęstowali wszystkich przybyłych symboliczną kromką tegorocznego wypieku.
Przed sceną ustawione zostały okazałe wieńce dożynkowe, które dostojnie się prezentowały i tworzyły niezwykły klimat tego ludowego święta.
Zgodnie z przyjętym zwyczajem wszystkie sploty żniwne zgłoszone zostały do konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. A w tym roku swoje wytwory zaprezentowały sołectwa: Nowy Korczyn, Stary Korczyn, Czarkowy, Winiary, Sępichów, Strożyska, Błotnowola, Badrzychowice, Górnowola i Pawłów. Komisja Konkursowa w składzie: Rafał Smagłowski – kierownik PT KRUS w Busku Zdroju, Ligia Płonka – przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej oraz Bartosz Świetnicki – sekretarz Miasta i Gminy w Nowym Korczynie, po burzliwej naradzie, wybrała najpiękniejsze prace. Jury przyznało następujące miejsca: I miejsce otrzymał wieniec ze Starego Korczyna, II miejsce z miejscowości Sępichów, III miejsce z Pawłowa. Wszystkie pozostałe zostały wyróżnione. Przy ocenie zbożowych kopuł oceniający brali pod uwagę sposób wykonania, zgodny z regulaminem w zakresie formy, użytego materiału i techniki wykonania, pomysł, wygląd estetyczny, wielkość oraz pracochłonność. Wszystkie żmudne prace zostały docenione i otrzymały nagrody pieniężne ufundowane przez samorząd gminny.
Przepięknie i bardzo kolorowo prezentowały się także ludowe stoiska ze swojskim jadłem, przygotowanym przez Koła Gospodyń Wiejskich z Sępichowa, Strożysk, Pawłowa, Górnowoli, Czarków, Starego Korczyna, Badrzychowic, Stowarzyszenia KGW Korczynian nad Nidą i Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej. Nie zabrakło pierogów z kapustą, grzybami, mięsem, szpinakiem i fasolą, tradycyjnych potraw z ziemniaków: zalewajki, zapiekanki, krokietów i pasztecików z grzybami, chleba ze smalcem, bigosów oraz przeróżnych ciast od drożdżowych, serników, po wypieki z owocami: szarlotki, ze śliwkami, morelami, brzoskwiniami, jagodami, truskawkami i malinami. Wszyscy mogli do woli degustować i upajać się smakiem tych regionalnych potraw.
Uroczystości towarzyszyły wystawy artystów lokalnych: malarstwa pana Jana Wielgusa, koronkarstwa pani Anety Szwed. Można także było obejrzeć strażacki pokaz ratownictwa technicznego w wykonaniu jednostki OSP z Nowego Korczyna.
Tegoroczne święto plonów w części rozrywkowej uświetnili artyści z Zespołu Pieśni i Tańca „Piekoszowianie” oraz lokalna artystka Gabriela Biesaga, która zaprezentowała swoje umiejętności wokalne wykonując repertuar Anny Jantar, Zbigniewa Wodeckiego czy Ireny Santor. Koncerty te wprowadziły znakomicie w biesiadny nastrój przybyłych gości.
Gwiazdą wieczoru był zespół „Albik”, który swoim występem rozbawił korczyńską publiczność. Do zabawy tanecznej przygrywał natomiast zespół Virago.
Efektowną scenę na muszli koncertowej, na tę wyjątkową chwilę, przygotowały z naturalnych regionalnych kwiatów, warzyw, zbóż i innych ozdób pracownice Biblioteki Centrum Kultury w Nowym Korczynie.
Serdeczne podziękowania należą się organizatorom, stowarzyszeniom, instytucjom, Kołom Gospodyń Wiejskich, sołectwom, artystom za ogromny trud włożony w przygotowanie tej uroczystości. Dzięki zaangażowaniu wielu życzliwych osób impreza dożynkowa stała się uroczystością wyjątkową. Dziękujemy również sponsorom, którymi w tym roku byli: Bank Spółdzielczy w Kielcach, Gminna Spółdzielnia ”SCH” z Wiślicy, Ekokanwod Czyszczoń Półtorak z Nowego Korczyna, Usługi Koparko-Ładowarką Transport Drogowy Marcin Piotrowski z Badrzychowic, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe Demarol z Zielonek, Mechanika Maszyn i Urządzeń Rolniczych Bogdan Broda z Nowego Korczyna, Masarnia Małgorzata Majczak z Kawęczyna, Zakład Remontowo-Budowlany Andrzej Olesiński z Wolicy, Kwiaciarnia Jolanta Motyl z Nowego Korczyna.