Burmistrz Miasta i Gminy Nowy Korczyn Paweł Zagaja w związku z ubieganiem się o przyznanie dofinansowania w ramach Programu „Opieka...
Zabiegi w SZOZ w Nowym Korczynie cieszą się dużym zainteresowaniem oraz pozytywnymi opiniami pacjentów, jednym z nich jest fala uderzeniowa.
Fala uderzeniowa – co to jest? Na czym polega rehabilitacja z użyciem fali uderzeniowej i dla kogo jest ona wskazana?
Jest to zabieg wykorzystywany w rehabilitacji schorzeń narządu ruchu, określany jako okresowe wahania ciśnienia, które bardzo szybko rozprasza się w przestrzeni. Fala uderzeniowa cechuje się niezwykle gwałtownym wzrostem amplitudy ciśnienia: 50–100 MPa. Taka wartość przypisana jest do jej przedniej części. Okres wspomnianego wzrostu jest stosunkowo krótki i wynosi poniżej 10 ns. Następnie w czasie 1 μs dochodzi do spadku jego wartości, który utrzymywany jest na jednakowym poziomie blisko 10 μs.
Zabiegi falą uderzeniową polegają na zastosowaniu specjalnego urządzenia emitującego fale. Po zebraniu wywiadu, przeanalizowaniu ewentualnych wyników badań obrazowych oraz określeniu największej tkliwości przystępuje się do ustawienia właściwych parametrów oraz rozpoczęcia zabiegu. Na głowicę emitującą falę uderzeniową nakłada się żel, a następnie przykłada ją bezpośrednio do danego miejsca na ciele. Podczas terapii może pojawić się ból, jego intensywność jest uzależniona od zastosowanych parametrów, problemu pacjenta oraz tego, jaki jest charakter schorzenia.
Rezultatem terapii falą uderzeniową jest działanie przeciwbólowe, przyspieszenie procesów regeneracji tkanek, intensyfikacja syntezy kolagenu oraz proces angiogenezy, czyli tworzenia nowych naczyń krwionośnych.
Zaleca się wykonywanie 2–3 zabiegów kilka razy w tygodniu. Seria obejmuje zazwyczaj około 5 terapii z wykorzystaniem fali uderzeniowej.