Uroczysta prezentacja gry „Korczynopolis”- STEAM-owa Szkoła 2025
13 maja, 2025
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej w Brzostkowie wraz z nauczycielkami: p.Małgorzatą Jasiak i p.Małgorzatą Kornaś zaangażowali się w niezwykle inspirujący projekt edukacyjny w ramach programu „STEAM-owa Szkoła 2024/2025”. Na podstawie ramowego projektu pt. „Tajemnice Nowego Korczyna – śladami legend i malowniczych zakątków” młodzież stworzyła prototyp interaktywnej gry planszowej o nazwie „Korczynopolis”. Projekt zyskał szczególne znaczenie, ponieważ stał się również innowacją pedagogiczną realizowaną w naszej szkole, łącząc nowoczesne podejście do nauczania z promocją lokalnego dziedzictwa kulturowego.
Finałem pracy była prezentacja gry dla całej społeczności szkolnej, która odbyła się 16 kwietnia 2025 r. Spotkanie rozpoczęła p. Małgorzata Jasiak, opiekun projektu, krótkim wprowadzeniem na temat idei i założeń edukacji STEAM, łączącej naukę, technologię, inżynierię, sztukę i matematykę.
Następnie głos zabrali uczniowie – autorzy gry. Z entuzjazmem opowiedzieli o etapach jej tworzenia, prezentując zarówno koncepcję, jak i proces projektowania planszy, elementów interaktywnych oraz zawartości merytorycznej. W ramach prezentacji uczniowie pokazali slajdy z najciekawszymi miejscami i zabytkami Nowego Korczyna, które zostały wplecione w mechanikę gry.
Kulminacyjnym punktem wydarzenia była możliwość rozegrania partii „Korczynopolis”. Chętni uczniowie z młodszych klas z zaciekawieniem testowali grę, wykorzystując do tego telefony komórkowe – dzięki kodom QR odczytywali ścieżki dźwiękowe, zawierające lokalne legendy. Finałem rozgrywki był quiz w aplikacji Kahoot, sprawdzający wiedzę o historii, legendach i urokliwych miejscach Nowego Korczyna oraz okolic.
Gra spotkała się z dużym zainteresowaniem – dzieci z zaangażowaniem uczestniczyły w zabawie, a wiele z nich nie kryło zachwytu nad pomysłowością i wykonaniem „Korczynopolis”.
Dla uczniów klasy VIII oraz nauczycieli koordynujących projekt dużym wyróżnieniem jest zaproszenie do udziału w II Świętokrzyskim Forum Młodych Badaczy, organizowanym na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie będą mogli zaprezentować i promować swoją grę przed szerszą publicznością.
Gratulujemy uczniom kreatywności, zaangażowania i pracy zespołowej! Ich sukces to dowód na to, że nauka poprzez działanie i pasję przynosi znakomite efekty.
Małgorzata Kornaś
Małgorzata Jasiak








