Święto plonów w Nowym Korczynie

W niedzielę 21 sierpnia 2022 r. odbyły się tradycyjnie Dożynki Gminne w Nowym Korczynie.

Uroczystość z okazji zakończenia zbiorów zbóż, rozpoczęła się mszą św. odprawioną w kościele parafialnym p.w. Św. Trójcy w Nowym Korczynie. W czasie eucharystii rolnicy z naszej gminy dziękowali za tegoroczne zbiory oraz za chleb wypieczony z zebranego zboża. Poświęcone zostały wieńce dożynkowe.

Po uroczystości religijnej nastąpił przemarsz korowodu wieńców dożynkowych w asyście Orkiestry im. Jana III Sobieskiego, starostów dożynek, zaproszonych gości na plac festynowy, gdzie przygotowane były liczne atrakcje w postaci wesołego miasteczka, dmuchańców oraz innych niespodzianek dla dzieci.
Tegoroczne święto plonów zorganizowane zostało przez Burmistrza Miasta i Gminy oraz Radę Miejską w Nowym Korczynie. W przygotowaniu festynu wzięła udział Biblioteka Centrum Kultury w Nowym Korczynie, Koła Gospodyń Wiejskich oraz stowarzyszenia z terenu miejscowej gminy, Ochotnicza Straż Pożarna z Nowego Korczyna. Licznie przybyli radni, sołtysi, rolnicy, turyści, goście, amatorzy dobrej zabawy.

Ze sceny przywitała wszystkich dyrektor Biblioteki Centrum Kultury – pani Mariola Lotko, która poprowadziła ten żniwny festiwal, a uroczystość oficjalnie rozpoczął burmistrz Paweł Zagaja. Na scenie pojawili się starostowie dożynek:  Tomasz Gawlik –  rolnik ze Starego Korczyna i Marta Pasek – gospodyni z Górnowoli.

Pan Tomasz Gawlik wspólnie z narzeczoną Karoliną prowadzi 100- hektarowe gospodarstwo rolne w Starym Korczynie, które nastawione jest na produkcję roślinną i zwierzęcą. Specjalizują się w uprawie fasoli, kukurydzy, ziemniaków i kapusty. Zajmują się hodowlą bydła opasowego. Gospodarstwo wyposażone jest w nowoczesny sprzęt do produkcji rolnej. Wolny czas Pan Tomasz najchętniej spędza w towarzystwie narzeczonej i znajomych. Interesuje się nowinkami rolniczymi.

Pani Marta Pasek natomiast wraz z mężem Piotrem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 15 ha. Specjalizują się w uprawie zbóż i kukurydzy. Zajmują się hodowlą bydła mlecznego i mięsnego. W gospodarstwie pomaga dorosła córka Kamila. Prace domowe i gospodarskie Pani Marta łączy z działalnością w Kole Gospodyń Wiejskich w Górnowoli. W wolnym czasie czyta książki i pielęgnuje przydomowy ogródek.

Starostowie na ręce gospodarza gminy przekazali tradycyjny bochen, wypieczony z tegorocznych plonów, z prośbą, aby dzielił sprawiedliwie, tak żeby nikomu chleba nie zabrakło. Zwyczajowo poczęstowali wszystkich przybyłych symboliczną kromką tegorocznego wypieku.
Przed sceną ustawione zostały okazałe wieńce dożynkowe, które dostojnie się prezentowały i tworzyły niezwykły klimat tego ludowego święta.

Zgodnie z przyjętym zwyczajem wszystkie sploty żniwne zgłoszone zostały do konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. A w tym roku swoje wytwory zaprezentowały sołectwa: Nowy Korczyn, Stary Korczyn, Czarkowy, Winiary, Sępichów, Strożyska, Błotnowola, Badrzychowice, Górnowola i Pawłów. Komisja Konkursowa w składzie:  Rafał Smagłowski – kierownik PT KRUS w Busku Zdroju, Ligia Płonka – przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej oraz Bartosz Świetnicki – sekretarz Miasta i Gminy w Nowym Korczynie, po burzliwej naradzie, wybrała najpiękniejsze prace. Jury przyznało następujące miejsca: I miejsce otrzymał wieniec z Sępichowa, II miejsce z miejscowości Czarkowy, III miejsce ze Starego Korczyna. Wszystkie pozostałe zostały wyróżnione. Przy ocenie zbożowych kopuł oceniający brali pod uwagę sposób wykonania, zgodny z regulaminem w zakresie formy, użytego materiału i techniki wykonania, pomysł, wygląd estetyczny, wielkość oraz pracochłonność. Wszystkie żmudne prace zostały docenione i otrzymały nagrody pieniężne ufundowane przez samorząd gminny.  

Przepięknie i bardzo kolorowo prezentowały się także ludowe stoiska ze swojskim jadłem, przygotowanym przez Koła Gospodyń Wiejskich z Sępichowa, Strożysk, Pawłowa, Górnowoli, Starego Korczyna, Badrzychowic, Stowarzyszenia KGW Korczynian nad Nidą i Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej. Nie zabrakło pierogów z kapustą, grzybami, mięsem, szpinakiem i fasolą, tradycyjnych potraw z ziemniaków: zalewajki, zapiekanki, krokietów i pasztecików z grzybami, chleba ze smalcem, bigosów oraz przeróżnych ciast od drożdżowych, serników, po wypieki z owocami: szarlotki, ze śliwkami, morelami, brzoskwiniami, jagodami, truskawkami i malinami. Wszyscy mogli do woli degustować i upajać się smakiem tych regionalnych potraw.

Uroczystości towarzyszyły wystawy artystów lokalnych: malarstwa pana Jana Wielgusa, koronkarstwa pani Anety Szwed, koronek i haftów pani Marii Skrzypek i Marii Lew oraz wikliniarstwa pana Stanisława Starościaka. Można także było obejrzeć strażacki pokaz ratownictwa technicznego w wykonaniu jednostki OSP z Nowego Korczyna.

Tegoroczne święto plonów w części rozrywkowej uświetnili artyści z Zespołu Pieśni i Tańca „Wierna Rzeka” z Piekoszowa oraz zespół „Sasanki” z Mniowa. Koncerty te wprowadziły znakomicie w biesiadny nastrój przybyłych gości.

Gwiazdą wieczoru był zespół „Zajefajni”, który swoim występem rozbawił korczyńską publiczność. Do zabawy tanecznej przygrywał natomiast zespół Top Secret.
Efektowną scenę na muszli koncertowej, na tę wyjątkową chwilę, przygotowały z naturalnych regionalnych kwiatów, warzyw, zbóż i innych ozdób pracownice Biblioteki Centrum Kultury w Nowym Korczynie.

Serdeczne podziękowania należą się organizatorom, stowarzyszeniom, instytucjom, Kołom Gospodyń Wiejskich, sołectwom, artystom za ogromny trud włożony w przygotowanie tej uroczystości. Dzięki zaangażowaniu wielu życzliwych osób impreza dożynkowa stała się uroczystością wyjątkową. Dziękujemy również sponsorom, którymi w tym roku byli: GS „SCh” z Wiślicy, Bank Spółdzielczy w Kielcach, Mechanika Maszyn i Urządzeń Rolniczych” z Nowego Korczyna, firma Ekokanwod Czyszczoń Półtorak z Nowego Korczyna, Masarnia Kawęczyn Małgorzaty Majczak, Kwiaciarnia „Róża” z Nowego Korczyna, firma DEMAROL z Zielonek, piekarnia Tarkor z Nowego Korczyna.

Czytaj także:

Biblioteki Centrum Kultury w

https://www.youtube.com/watch?v=XTrns7KnnPc Budynek Biblioteki Centrum Kultury w Nowym Korczynie przyciąga czytelników nie tylko bogatym księgozbiorem, ale także nową "szatą". Piękny, nowoczesny wystrój...

Dopłaty do kukurydzy -

Kto może ubiegać się o dopłaty do kukurydzy? ARiMR wyjaśnia, że pomoc finansowa skierowana jest do rolników, którzy w 2023 r. złożyli wniosek o...

Znaleziono psa

Informujemy, że w miejscowości Winiary Dolne znaleziono psa. Piesek przebywa teraz na terenie byłego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Grotnikach Dużych....

Remiza OSP w Starym

Tak wyglądała kiedyś remiza OSP w Starym Korczynie, a tak wygląda dziś. Zakres przeprowadzonych tam prac objął docieplenie budynku, wykonanie...

Nowe kryterium dochodowe w

Od 12 lutego 2024 r. obowiązują nowe kryteria dochodowe uprawniające do korzystania z pomocy żywnościowej w ramach Programu Fundusze Europejskie...

Chrońcie swoje dzieci i

W polskich szpitalach przybywa chorych, których dotknął wirus RSV. To bardzo poważny problem zdrowotny, który często jest bagatelizowany i mylony...

Remont remizy OSP i

Remiza OSP i świetlica wiejska w Brzostkowie również przeszła metamorfozę. Znajdujące się na pierwszym piętrze pomieszczenia nabrały nowego oblicza. Budynek...

Skip to content