Kingonalia 2023

Kingonalia w Nowym Korczynie – to rokrocznie obchodzone święto patronki miasta – Św. Kingi, której kult jest mocno zakorzeniony na ziemiach nowokorczyńskich.

W tym roku, dwudniowe, uroczyste obchody Kingonaliów w Nowym Korczynie rozpoczęły się 22 lipca IX Diecezjalną Pielgrzymką do Sanktuarium Sw. Kingi, od spotkana przy źródełku patronki w Nowym Korczynie. Podczas uroczystej procesji od figury Św. Kingi, pielgrzymi przeszli w okazałym orszaku książęcym do sanktuarium, gdzie odbyła się uroczysta Eucharystia, odprawiona przez Ks. Biskupa Jana Piotrowskiego. Pielgrzymi skorzystali również z możliwości zwiedzania sanktuarium i zabytków Nowego Korczyna z przewodnikiem Punktu Informacji Turystycznej.

Drugi dzień Kingonaliów, pełen różnorakich atrakcji, zgromadził tłumy mieszkańców oraz gości, którzy przybyli do Nowego Korczyna, aby wziąć udział w kulturalno – rozrywkowej części obchodów.

Uroczystości rozpoczęły się odczytaniem przez parę książęcą – Św. Kingę oraz Bolesława Wstydliwego Aktu Lokacyjnego Nowego Miasta Korczyna, po czym życzenia wspaniałej zabawy złożył zgromadzonym Paweł Zagaja-Burmistrz Miasta i Gminy Nowy Korczyn, podkreślając zasługi Św. Kingi dla miasta, oraz fakt, iż w tym roku przypada 765 rocznica jego lokacji. Życzenia dla wszystkich złożyli również – w imieniu Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Jarubasa- Krystian Jarubas, oraz Poseł na Sejm PR Czesław Siekierski. Na placu festynowym nie brakowało atrakcji zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Oprócz koncertu ”Roztańczony misz-masz” najpopularniejszych tanecznych hitów w wykonaniu artystów krakowskiej agencji Moc.Art , na scenie wspaniałych wrażeń dostarczyły występy zespołu „KGW Korczynianie nad Nidą” oraz członków Klubu „Senior+ „z Nowego Korczyna.

Gwiazdą wieczoru była formacja Milano, która zachwyciła publiczność niesamowitym show.

Oprócz niezapomnianych wrażeń muzycznych, bawiący się na Kingonaliach mogli odbyć przejażdżkę bryczką wokół nowokorczyńskiego rynku, lub skorzystać z lotów widokowych helikopterem nad Nowym Korczynem i okolicami z Certyfikowanym Ośrodkiem Szkolenia Lotniczego GSA Aviation. Dla najmłodszych przygotowana była strefa zabawy z animacjami, dmuchańcami i uwielbianą imprezą „Holi -Kolorowe Szaleństwo”. Dzieci mogły również wziąć udział w quizach historycznych z nagrodami. Wszyscy goście mieli okazję zobaczyć wystawy lokalnych artystów – malarstwa Jana Wielgusa z Nowego Korczyna, rzeźby Ryszarda Wieczorka, Hafty Anity Szwed z Brzostkowa, oraz wystawę fotografii metodą cyjanotypii „Bies Świętokrzyski” Magdaleny Graczyk.

Na imprezę zawitało również Zagnańskie Stowarzyszenie Rowerowe „Pod Bartkiem”, które właśnie w Nowym Korczynie zakończyło trzydniową, 300 kilometrową Wiślaną Trasę Rowerową.

Zgromadzeni bawili się do późnych godzin na zabawie tanecznej ze znanym i lubianym zespołem Top Secret.

Kingonalia stanowią wspaniałe wydarzenie, podczas którego pielgrzymi, mieszkańcy Nowego Korczyna, wszyscy przybyli goście mogą uczcić Św. Kingę – patronkę, jak również odkryć bogatą historię miasta. To również okazja do wspólnego spędzenia czasu, zabawy i skorzystania z przygotowanych atrakcji.

Organizatorzy – Władze Samorządowe Miasta i Gminy Nowy Korczyn oraz Biblioteka Centrum Kultury w Nowym Korczynie, składają serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie Kingonaliów, wykonawcom, artystom, sponsorom i oczywiście wszystkim licznie przybyłym uczestnikom imprezy, którzy stworzyli wspaniały radosny klimat wydarzenia.

W szczególności zaś dziękujemy: Dyrekcji, nauczycielom i uczniom Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowym Korczynie za przygotowanie oprawy historycznej wydarzenia, związanej z bytnością pary książęcej Św. Kingi i Bolesława Wstydliwego na ziemiach nowokorczyńskich, członkom Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej w Nowym Korczynie, Orkiestrze Dętej im. Jana III Sobieskiego, Stowarzyszeniu KGW Korczynianie nad Nidą, Klubowi „Senior+”, Starostwu Powiatowemu w Busku Zdroju- sponsorowi nagród dla dzieci, strażakom z jednostki OSP w Nowym Korczynie za zabezpieczenie porządku i dbanie bezpieczeństwo w czasie trwania imprezy. Dziękujemy patronom medialnym – telewizji TVP3 Kielce, Radiu Kielce, Tygodnikowi Ponidzia, Echu Dnia, Portalowi Regionalnemu busco.com.pl, Imprezowy Region, za współpracę przy promocji wydarzenia. Pracownikom biblioteki oraz Urzędu Miasta i Gminy w Nowym Korczynie.

Zaangażowanie wszystkich i każdego z osobna stanowi ogromne wsparcie w organizacji tak ważnego dla Nowego Korczyna wydarzenia jakim są Kingonalia i decyduje o jego prawidłowym przebiegu. Dziękujemy i do zobaczenia za rok.

Czytaj także:

Turniej Wiedzy Pożarniczej

W dniu 3 kwietnia 2024 r. w budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowym Korczynie odbyły się eliminacje szczebla gminnego Ogólnopolskiego Turnieju...

Mamy to! Będą kolejne

Otwarto oferty w postępowaniu przetargowym na realizację zadania pn. „Zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez modernizację infrastruktury drogowej na terenie Gminy...

Skip to content