Europejskie Dni Dziedzictwa 2023 „Żywe dziedzictwo- tradycje od pokoleń”

W miniony weekend 9-10 września odbyły się na Rynku w Nowym Korczynie obchody 31 edycji Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego – „Żywe dziedzictwo- tradycje od pokoleń”- największego kulturalnego wydarzenia na skalę europejską . Tegoroczne hasło, wskazane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, związane jest z jubileuszem 20-lecia uchwalenia konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a także 10-leciem Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Wydarzenie EDD były współorganizowane przez: Bibliotekę Centrum Kultury w Nowym Korczynie, Władze Samorządowe UMiG w Nowym Korczynie, Towarzystwo Miłośników Ziemi Korczyńskiej w Nowym Korczynie.

Tegoroczne Obchody EDD były doskonałą okazją aby przekazać zgromadzonym żywe dziedzictwo, poprzez przypomnienie legend, podań, pokazanie tradycyjnego rękodzieła oraz warsztatów haftu.

W wydarzeniu uczestniczył Paweł Zagaja – Burmistrz Miasta i Gminy Nowy Korczyn, który wskazując na wagę wydarzenia podkreślił zaangażowanie nowokorczyńskiej społeczności w promowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego.

EDD odbyły się dzięki zaangażowaniu wielu osób, którzy włączyły się w ich organizację. Szczególnie cenne było zaangażowanie dyrekcji, nauczycieli , dzieci i młodzieży z placówek oświatowych Gminy Nowy Korczyn.

Wszyscy obecni mogli zobaczyć specjalnie przygotowane na wydarzenie przedstawienie teatralne w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Brzostkowie, oparte na legendzie o życiu Św. Kingi. Wystąpili: Aleksander Graczyk, Victoria Gabiga, Michalina Kaczmarczyk, Nikola Łukasiewicz, Wiktoria Swatek, Wiktoria Konieczna, Piotr Komenda.Przygotowywały: Małgorzata Kornaś, Marzena Czupryna, Monika Suchorowska, Grażyna Wawrzeniec, Mariola Wypych. Wspaniały przekaz historyczny, scenografia, stroje i rekwizyty zrobiły na przybyłych niesamowite wrażenie.

Na scenie mogliśmy również podziwiać uczennice Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowym Korczynie oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Starym Korczynie. Śpiewem zachwycały Oliwka Darłak i Blanka Pytlik a solowym występem tanecznym Roksana Gwóźdź .

Wielkim zaangażowaniem wykazali się również członkowie Klubu Senior + w Nowym Korczynie, którzy przeprowadzili warsztaty haftu płaskiego. Mogliśmy również obejrzeć wystawę rękodzieła i prac plastycznych naszych seniorów.

Do obchodów tego święta kultury i zabytków zostali zaproszeni również lokalni artyści. Na nowokorczyńskim Rynku mogliśmy podziwiać pejzaże Jana Wielgusa, hafty Anity Szwed, Bogdany Myćko, rzeźby Ryszarda Wieczorka.

Członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej oprócz przygotowania i odczytania legend i podań nowokorczyńskich częstowali przybyłych słodkimi wypiekami, oraz pysznym regionalnym jadłem na bazie rodzimej fasoli Jaś Korczyński. Dziękujemy przy tym Firmie „Fasolex” za wsparcie.

Oprócz tego w sobotnie popołudnie odbyło się zwiedzanie Domu Długosza, gdzie przewodnik PIT Ligia Płonka przekazała cenną wiedzę na temat bytności Jana Długosza w Nowym Korczynie oraz historii zabytku.

W Nowym Korczynie projekt ten połączył pokolenia.

Jeszcze raz dziękujemy serdecznie wszystkim zaangażowanym w organizację sobotniego spotkania. Dziękujemy również Władzom Samorządowym Miasta i Gminy Nowy Korczyn za finansowe wsparcie.

Dzięki Wam mogliśmy pochwalić się dziedzictwem kulturowym regionu, przekazać młodemu pokoleniu wartości, umiejętności, oraz wiedzę o lokalnych zabytkach. 👍

Mieliśmy możliwość czerpać od siebie wiedzę, dzielić się tym co mamy najlepsze i co najważniejsze – zaczerpnąć z historii kultury i tradycji.

Dziękujemy za wspólny czas.

Czytaj także:

Dzień mamy i taty

28 maja 2024 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nowym Korczynie odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Mamy i Taty....

Ostrzeżenie meteorologiczne

Szanowni mieszkańcy! Uwaga! Dziś (23.05) lokalnie możliwe burze oraz intensywne opady deszczu i gradu. Jeśli macie taką możliwość, zostańcie w domu....

Zaproszenie na Forum Nowoczesnego

Drodzy Mieszkańcy, Informujemy, iż Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Kielcach, jako współorganizator wydarzenia, zaprasza wszystkich chętnych do udziału w...

Psy do adopcji

Informujemy, że na terenie byłego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Grotnikach Dużych przebywają bezdomne psy. Chętni którzy chcieliby zaadoptować pieska proszeni są...

Skip to content