Dziś swoje 101. urodziny obchodzi Pani Zofia Muter.

Dokładnie rok temu Burmistrz Miasta i Gminy w Nowym Korczynie Paweł Zagaja wraz z przewodniczącą Rady Miejskiej Kazimierą Gołdyn oraz kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego Małgorzatą Kaszowicz-Gzyl odwiedzili w dniu 100 urodzin Panią Zofię Muter, która z radością przywitała przybyłych gości. W spotkaniu uczestniczyła również najbliższa rodzina Dostojnej Jubilatki.

W dniu dzisiejszym obchodzimy bardzo ważne wydarzenie w historii naszej Gminy, 101 urodziny Pani Zofii Muter.
    Dostojna Jubilatka urodziła się 20.03.1922r. w Czarkowach, jako piąte dziecko  Jan Grędy i Katarzyny Bugajskiej. Miała pięciu braci: Jana, który wyjechał do Kanady i tam już pozostał, Józefa, który był lekarzem, Władysława, który jako kawaler zginął podczas II wojny światowej, Tadeusza, który został rolnikiem oraz najmłodszego Stanisława, który również był lekarzem.
    Pani Zofia uczęszczała do szkoły podstawowej w Czarkowach, natomiast ostatnie dwie klasy ukończyła w szkole w Senisławicach.  Z czasów szkolnych doskonale  pamięta wiersz o Tadeuszu Kościuszce, który obecnie również deklamuje członkom rodziny.

Starszy brat lekarz nauczył ją dawać zastrzyki i opatrywać rany, z jej opowieści wynika, że nawet „przetaczała krew” w bardziej skomplikowanych przypadkach w czasie trwania działań wojennych. Można stwierdzić, że była pielęgniarką z powołania i pomagała ludziom z całej okolicy.     Należała do Armii Krajowej, przysłużyła się również jako sanitariuszka. Po wojnie jeszcze przez ok. 45 lat okoliczni lekarze kierowali do Pani Zofii swych pacjentów, którym wypisywali  zastrzyki wszelkiego rodzaju: dożylnie, domięśniowo.
    4 września 1949 roku zawarła ślub kościelny w Starym Korczynie a 8 stycznia 1952 roku zawarła cywilny związek małżeński w Krzczonowie, z mężem Marianem pracowali w gospodarstwie rolnym, przeżyli wspólnie 63 lata.
    Pani Zofia mieszka w Czarkowach wraz z jedynym synem Władysławem i jego rodziną, którzy otacza ją miłością i opieką. Pani Zofia doczekała również dwóch wnuczek i jednej prawnuczki. Syn Pani Zofii pracował w tutejszym Urzędzie.
    Pani Zofia jest bardzo religijną osobą, zna na pamięć wszystkie modlitwy i różaniec, czyta również bez okularów i potrafi jeszcze nawlec igłę.

    Burmistrz Miasta i Gminy Paweł Zagaja wraz z całym samorządem oraz społecznością lokalną gminy Nowy Korczyn w tym szczególnym dniu, w dniu 101 urodzin Drogiej Pani Zofii Muter składa najserdeczniejsze życzenia dużo zdrowia, kolejnych pięknych jubileuszy oraz zasłużonego wypoczynku w gronie kochającej rodziny.

Czytaj także:

Szczepienia przeciw COVID-19

drodzy mieszkańcy, Samorządowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Nowym Korczynie informuje, iż dostępna jest szczepionka Nuvaxivid, specjalnie dostosowana do wariantu XBB.1.5 Zapraszamy chętnych...

Od 22 kwietnia nowe

Obowiązkowa lista zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), jedna szansa na najwyższe dofinansowanie, doprecyzowanie prefinansowania i pełnomocnictwa oraz wzmocnienie budżetu środkami...

XI Edycja Dni Otwartych

Drodzy mieszkańcy, Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o zaprasza na zwiedzanie Instalacji Komunalnej w Rzędowie, które odbędzie się w dniu...

Skip to content