Burmistrz Miasta i Gminy Nowy Korczyn Paweł Zagaja oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Kulik mają zaszczyt zaprosić na obchody 110...
W tym roku po raz pierwszy kampania przebiega według nowych zasad, wynikających z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podjął decyzję o wydłużeniu do 30 czerwca 2023 r. terminu składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Których wniosków dotyczy przedłużenie terminu?
Przedłużenie do 30 czerwca 2023 r. terminu składania wniosków dotyczy płatności bezpośrednich, przejściowego wsparcia krajowego oraz działań obszarowych w ramach II filaru WPR.
Zmiany do wniosków również można będzie składać dłużej – do 17 lipca 2023 r.
Co w przypadku opóźnienia?
Wniosek o przyznanie płatności może być także złożony później – w terminie 25 dni kalendarzowych po 30 czerwca, tj. do 25 lipca 2023 r.
W przypadku opóźnienia będzie jednak stosowane zmniejszenie płatności w wysokości 1 proc. należnej kwoty płatności za każdy dzień roboczy.
Z inicjatywy Ryszarda Zycha- Burmistrza Miasta i Gminy Stopnica, świadczona będzie bezpłatna pomoc w wypełnianiu wniosków o dopłaty bezpośrednie (obszarowe).
Pomoc udzielana będzie przez Pana Mariusza Szcześniaka tel. 41 3779 805, Pana Przemysława Kaczmarczyka tel. 41 3779 806.
Niezbędne do uzupełnienia wniosku będzie posiadanie przez rolnika loginu i hasła do aplikacji e-wniosek, a w przypadku gdy rolnik po raz pierwszy składa wniosek w wersji elektronicznej: numeru ewidencyjnego gospodarstwa, ostatnich ośmiu cyfr numeru rachunku bankowego rolnika, wartości ostatniej płatności otrzymanej z ARiMR w 2022 r. oraz struktury upraw na poszczególnych działkach w 2023 r.
Rolnik musi posiadać również odręcznie narysowaną (np. na samodzielnie wykonanych rysunkach) strukturę upraw z danymi dotyczącymi numeru działek oraz powierzchni upraw.
Rolnik jest zobowiązany do poinformowania osoby udzielającej pomocy, iż chce skorzystać z tzw. pomocy dobrostanowej o ile spełnia warunki dla jej otrzymania (poprawa warunków ich utrzymania przez zwiększenie powierzchni bytowej przypadającej na jedno zwierzę (krowę, lochę, tucznika) o co najmniej 20 proc. w stosunku do wymaganej obecnie minimalnej powierzchni lub przez zorganizowanie zwierzętom dostępu do pastwiska czy wybiegu.).
Prosimy nie odkładać złożenia wniosku na ostatnią chwilę, ponieważ czas, który trzeba przeznaczyć na przygotowanie wniosku, w bieżącym roku, uwzględnia wprowadzenie tzw. ekoschematów.